NOVINKY

ROZHOVOR S HLAVNÍM TRENÉREM MLADŠÍCH ŽÁKŮ DAVIDEM ŠIMEČKEM!

ROZHOVOR S HLAVNÍM TRENÉREM MLADŠÍCH ŽÁKŮ DAVIDEM ŠIMEČKEM! 🎙️

Ahoj Šimi,

letos stejně jako loni máte přihlášené 3 týmy mladších žáků, jak to zvládáš časově, jak je to s tréninky a případně i nominacemi na zápasy?

Ahoj,

přesně tak, máme přihlášené 2 týmy v kategorii mladších žáků, kde hrajeme systémem 3+1 a ještě 1 tým v kategorii starších žáků, kde hrajeme 5+1. Tréninky máme rozdělené víceméně dle lokality bydliště na černé (Mandysova, Štefánikova) a bílé (Pouchov). Časově je to poměrně náročné vzhledem k tomu, že máme každý den trénink. Navíc letos působím jako hlavní trenér u výběrů mladších Královéhradeckého kraje a jako asistent u starších žáků. K tomu v klubu zastávám pozici „markeťáka“, trenéra brankářů a zároveň chytám za mužský A tým. Co se týče potom nominací na jednotlivé turnaje, tak za starší žáky jezdí 15 hráčů a 1 gólman, kde vybíráme hráče na úkor 4 kritérií. Na mladší žáky pak bereme až na výjimky všechny hráče.

Máte za sebou s mladšími žáky již 2 turnaje v kategorii starších žáků, jak jsi spokojen s předvedenou hrou a výsledky?

Starší žáci hrají košovým systémem. Letos jsme začali v 6. výkonnostním koši ze 7, který stále aktuálně držíme. Odehráli jsme za ty 2 turnaje 6 zápasů. V 5 z nich jsme plnili stanovené cíle a spokojeni jsme mohli být i s předvedenou hrou. Herní výpadek přišel v zápase s Přeloučí, kde jsme byli špatně nastaveni v hlavách a na zápas nebyli 100% připraveni počínaje warm-upem. Nicméně od letní přípravy až do teď jsme udělali obrovský kus práce a s trenérským týmem oceňujeme zejména přístup hráčů k tréninkům a chuť se neustále zlepšovat. Co se týče výsledků, tak hráči vědí, že je nijak neřešíme. V této kategorii nám jde primárně o to, abychom u hráčů budovali správné hodnoty a vychovali nejen sportovce, ale i lidi, kteří budou připraveni i na reálný život. Neméně důležité pro nás je, aby hráče tréninky bavily. Na další úrovni pak je individuální rozvoj hráče. Právě z tohoto důvodu neřešíme výsledky, aby hráči měli prostor ke zkoušení a převádění věcí z tréninků do zápasu i za cenu výsledku. Chyby patří k životu a prostřednictvím nich se učíme. Z mého osobního hlediska by bylo fajn postoupit do vyššího koše, sehrát tam zápasy s kvalitnějšími týmy, ale zejména u mládežnických týmů, je někdy potřeba potlačit vlastní trenérské ego a vidět vše v dlouhodobějším horizontu.

V čem vidíš plusy a mínusy v tom, že nastupujete pravidelně proti starším hráčům?

Mám za to, že je to pro naše hráče skvělá možnost a líbí se mi tento model. Ve vyšší kategorii je hra rychlejší a silovější. Už za 2 turnaje byl vidět obrovský progres u našeho týmu v soubojích, musíme na hřišti rychleji reagovat a rozhodovat se. Hráči budou lépe připraveni na přechod do kategorie starších žáků, kde náš A tým hraje 1. koš a B tým 2. Snažíme se hrát ale i s top týmy v naší věkové kategorii skrze přípravná utkání. V této sezoně jsme takto poměřili síly s Tatranem Střešovice, Skutčí a 2x s Black Angels. Tyto zápasy nám ukazují, že jdeme správným směrem. Čeká nás však ještě spousta práce v trénincích, abychom stihli splnit nastavené předsezónní cíle.

Jaké máte na letošní sezónu cíle a jak by měla ideálně vypadat vaše hra?

Máme nastaveny 3 složky cílů, které se postupně snažíme plnit. První je složka mentální a právě budování základních hodnot. Druhá složka je herní a třetí kondiční. Naše hra vychází z klubové koncepce. Chceme hrát aktivně s míčkem i bez míčku na celém hřišti, chceme být dominantní na míčku a zároveň nebezpeční. Do hry by měli být zapojeni všichni hráči, nikdo by se neměl bát hrát, ať už jde o hráče s míčkem nebo o uvolňování bez míčku.

Před startem nové sezóny jsi převzal jako hlavní trenér výběry Královéhradeckého kraje právě v kategorii mladších žáků. Jak tě tato „práce“ naplňuje a co vůbec výběry můžou hráčům nabídnout?

S mladšími žáky jsme zatím měli 1 tréninkový kemp, který se skládal z 2 tréninkových jednotek. Společně s realizačním týmem jsme byli mile překvapeni kvalitou hráčů a jejich nasazením. Věříme, že to takto bude pokračovat dále. Co můžou výběry nabídnout? Je to takový schodek před reprezentací. Mohou se zde pravidelně potkávat nejlepší hráči z kraje a měřit se, v kterých ohledech jsou na tom dobře, v kterých hůře a je to pro ně dobrá zpětná vazba. Hráčům nově nabízíme možnost vytvoření individuálních tréninků na jimi zvolené téma. Snažíme se i poskytnout servis, co se týče stravování, připravujeme přednášku na téma strečink, budeme pracovat s videem a tech věcí je více, co můžeme nabídnout navíc.